Czym różnią się kierowcy w różnym wieku?
W aktualnych czasach, gdy posiadanie auta nie jest już wyznacznikiem statusu, niejeden z nas ma prawo jazdy. Jest to pewnego rodzaju komfort, aczkolwiek traktowane jako chleb powszedni. Na jakim etapie właściwie najlepiej zdawać prawo jazdy? Czy dobrze jest wsiąść do samochodu szybko - w nastoletnim wieku, czy dopiero wówczas, kiedy zyskamy całkowitą dojrzałość?
Powszechnym jest fakt, że na jezdni spotykamy kierowców prawie na każdym etapie życia. Oczywistym jest także – że każdy wiek ma różne prawa, dlatego też staż kierowcy warunkuje często jego zachowanie podczas jazdy. Bardzo młodzi uczestnicy drogi zwykle mają więcej fantazji, dlatego też jeżdżą oni bardziej brawurowo, najczęściej trochę prędzej i bez wątpliwości niezbyt ostrożnie.
Doświadczeni kierowcy natomiast, nie licząc wielu lat spędzonych za kierownicą, czyli pozyskanych kwalifikacji, mają nabytą pewnego rodzaju roztropność, dlatego na ogół są oni bardziej opanowani, czujni i podróżują bezpieczniej. Z kolei kierowcy bardziej wiekowi – często stanowią zagrożenie ze względu na powolną jazdę, kiepski wzrok, i wydłużony czas reakcji. Dotyczy to szczególnie tych, jacy za kierownicę siadają sporadycznie.
Drugim ważnym punktem abstrahując od zachowania na jezdni jest zdolność błyskawicznego opanowania informacji. Młody umysł jest nadzwyczaj chłonny, dlatego też szybko zapamiętuje nowe wiadomości. Każdy wie, że o wiele łatwiej uczy się nam nowych rzeczy – kiedy jesteśmy w młodym wieku.
To co jest dodatkowo atutem kiedy prawo jazdy zdajemy za młodu, jest mniejszy strach przed każdą rzeczą. I chociaż może być to niebezpieczne na drodze, jest w stanie ułatwić samo uzyskanie prawka, dlatego że mniej lękamy się wtedy zwyczajnie wsiąść za kierownicę. Dlatego też łatwiej jest zacząć kierować pojazdem mając naście lat niż 30 ści.
Zdaje się zatem najrozsądniejszym wyjściem jest zdanie prawa jazdy za młodu. Ważne jest, ażeby taka osoba miała nad sobą kogoś mądrzejszego, kto we wczesnym etapie będzie sprawować swego rodzaju opiekę i kto podyryguje młodym – tak aby prowadził bezpiecznie. Bez wątpienia ważne są również cechy indywidualne, stąd nie jest to recepta właściwa dla każdego.