Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /home/krzysiek/domains/vagkujawy.pl/public_html/includes/file.phar.inc).
  • Deprecated function: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters w drupal_get_feeds() (linia 394 z /home/krzysiek/domains/vagkujawy.pl/public_html/includes/common.inc).

Pojazdy uprzywilejowane – a rola ratowników medycznych

Zawód ratownika medycznego jest z jednej strony niezwykle ciekawy, z drugiej jednak ma pewne wady. Ratownicy medyczni są w pierwszym froncie gdy potrzeba zapewnić pomoc ofiarom wypadków i często od ich działań zależy życie wielu ludzi. Do pracy jako ratownik konieczne jest zarówno właściwe wykształcenie, ale również cechy osobowości, pozwalające na szybkie podejmowanie poprawnych decyzji pod presją czasu.

Ratownicy medyczni będący załogą karetek muszą umieć obsługiwać różnoraki sprzęt, będący na wyposażeniu ambulansy. Są to być względnie proste instrumenty jak np. alkomaty, choć te używane w kontekstach medycznych i tak są bardziej wyrafinowane niż np. alkomaty policyjne. Wyposażanie ambulansów składa się jednak z wielu o wiele bardziej skomplikowanych urządzeń. Oprzyrządowanie ambulansów to zarówno instrumenty sprawdzające podstawowe życiowe parametry ofiary jak na przykład EKG czy monitor oddechu, ale też urządzenia jednoznacznie ratunkowe jak defibrylatory czy koncentratory tlenu. Ratownik musi umieć w deficycie czasu podjąć poprawną decyzję których urządzeń użyć i trzymając nerwy na wodzy właściwie je obsługiwać.

Stawki ratowników nie są najwyższe nawet jeżeli tylko porównamy je ze średnią krajową. W roku 2021 największa stawka wynosiła 4700 złotych brutto, a mediana około 3900 złotych. W tym samym roku średnia wypłata w Polsce wynosiła 5900 złotych brutto. Od razu więc widać, że praca ratownika, nie stanowi najbardziej dochodowego zajęcia. Trzeba też wspomnieć tutaj o formule zatrudnienia – dużo ratowników jest zatrudnionych na tzw. B2B. Oznacza to tyle, że ratownik zatrudnia sam siebie we własnej firmie i jedynie wypożycza pracownika – siebie – pracodawcy. Powodem takiego układu jest niechęć pracodawców do uiszczania składek do ZUS oraz oszczędzanie w innych strefach związanych z pracownikami. Da się w ten sposób zredukować różnicę między wypłatą netto a brutto, ale stawia to pracownika w mocno niekorzystnej pozycji, gdyż nie jest on chroniony Kodeks Pracy.

Stanowi to istotny problem, zwłaszcza w pracy gdzie od decyzji człowieka często zależy kogoś życie lub zdrowie. W przypadku gdy ratownik pomyli się otwiera to drogę do pretensji ze strony poszkodowanego. W sytuacji kiedy ratownik jest zatrudniony na umowie o pracę, odpowiedzialność cywilna jest po stronie zatrudniającego. Oprócz tego pracodawcy poszukując kolejnych oszczędności doprowadzają do tak absurdalnych sytuacji jak oczekiwanie, że ratownik będzie kupował swoje wyposażenie jak chociażby jednorazowe rękawiczki nitrylowe. Zdarzały się też przypadki kiedy karetki posiadały na wyposażeniu tylko rękawiczki lateksowe, które mogą powodować uczulenie i ratownicy musieli doposażyć się w rękawiczki nitrylowe we własnym zakresie.

Reasumując, praca ratownika medycznego, stawia wiele wyzwań, a jednocześnie nie odwdzięcza się korzystnymi warunkami finansowymi.