Co najlepiej zrobić z psiakiem podczas wyjątkowo dalekiej jazdy autem?

Zabieranie ze sobą zwierząt na wakacje to tak samo wspaniała rozrywka z naszym psiakiem, ale również duży obowiązek. Naturalnie czasami zwierzątka kochają jazdę autem, aczkolwiek nierzadko też się dzieje tak, że pieski wypraw autem nie znoszą, a podróż wraz z nimi to męczarnia nie tylko dla nich, ale także dla ich właścicieli. Niezależnie od preferencji pupila: co z psem uczynić podczas odległej podróży?

Powinno się, nim się wyruszy w daleką podróż, zwierzę do auta właściwie usposobić. Najlepiej od małego zaznajamiać pieska z dźwiękami oraz wonią pojazdu, wytwarzać z nim pozytywne emocje, stworzyć psu w aucie bezpieczne otoczenie, którego nie musi się obawiać.

Błędem jest przykładowo zawożenie za każdym razem pieska do lekarza prywatnym autem, ponieważ może takie postępowanie przynosić niekorzystny skutek dla psa. Zwierzątko może kojarzyć dany wóz z trasą do lekarza, ze stresującymi badaniami, chorobą oraz poczuciem bliskości obcych zwierząt.Przed jazdą trzeba także sprawdzić, czy pies nie ma choroby lokomocyjnej, czyli czy nie jest nieswój, może się oślinia podczas podróży. Jeśli ma nudności, nawet na czczo, znaczy to, że należy zastosować lekarstwa. Używanie preparatów relaksujących jest to dobre rozwiązanie dla pupili, jakie kiepsko znoszą podróż samochodem.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, zaleca się przewozić zwierzę w tylnej części auta, odgrodzonej od miejsc pasażerów, ponieważ psiak biegający wewnątrz samochodu może dekoncentrować kierowcę, a nawet doprowadzić do wypadku. Można także użyć klatki albo zapiąć zwierzątko dedykowanymi dla psa pasami. Podczas jazdy z pieskiem trzeba jechać uważnie, nie zatrzymywać się agresywnie, jeśli się da, to nie używać klaksonu.

Zaleca się także raz na jakiś czas zatrzymać na poboczu, żeby zwierzątko mogło rozprostować kości, pospacerować, załatwić się. Jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie środki ostrożności, a także damy pewną niezależność naszemu zwierzęcemu towarzyszowi, podróż będzie zabawą oraz przyjemną sprawą zamiast torturą dla psa.