Vintage Auto Racing - czyli nowatorskie hobby tylko dla bogatych

Mówi się, że sport może uprawiać każdy, jednak nie wszystkie sporty są dla każdego. Pod spodem parę przykładów najbardziej drogich dyscyplin na świecie. Dlaczego? Barierą jest nie tylko kiepska forma, brak odpowiedniego sprzętu, czy warunków do trenowania konkretnej dyscypliny - ale również finanse. Jest kilka rodzajów sportów, na jakie może sobie pozwolić wybrana grupa.

Wśród nich od lat plasują się te kojarzone z szeroko pojętą sztuką jazdy konnej. W tej dziedzinie najbardziej obciążającym materialnie czynnikiem jest zakup i utrzymanie konia (sumy zaczynają się na pułapie kilkunastu do kilkuset tysięcy PLN za najbardziej pożądane okazy ze sportowym rodowodem). Wydatek z tytułu stajni, pożywienia, utrzymania wybiegu i rekonwalescencji po urazie też nie bywa niewielki. Ponadto dochodzi wydatek z tytułu treningu i sprzętu dżokeja. W wypadku zaś dyskusji o powożeniu powinno się doliczyć koszta eksploatacji powozów.

W temacie motoryzacji z kolei u szczytu listy uplasował się Vintage Auto Racing, gdzie największa część budżetu wydawana jest na zakup i odrestaurowanie trudno dostępnego pojazdu. Pierwsze z brzegu ceny oscylują w granicach od dziesięciu do ponad stu dziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich za sztukę. Dla zobrazowania – Shelby GT 350 Monterey Reunion Racer rocznik 1985 chodzi po okrągłe 140 000 USD za sztukę, a mówimy jedynie o zakupie samochodu, z pominięciem eksploatacji czy transportu.

Tak samo sprawa ma się jeśli wymienia się dyscypliny sportowe uprawiane w powietrzu. Aerial acrobatics czyli akrobatyka powietrzna, mająca początki jeszcze z czasów po pierwszej wojnie światowej i wyrosła w owianych sławą „latających cyrkach” może niepokoić potencjalnych chętnych dość karkołomnymi nakładami finansowymi, jeśli  chce się brać udział w zawodach z szansą na powodzenie. Ma to związek przeważnie z cenami samych maszyn (np. jednostka 1941 Boeing/Stearman A75 N1 to koszt ponad 250 000 dolarów), lecz też z restrykcyjnym procesem szkolenia pilotów ukierunkowanym na ulepszenie refleksu i odporności na działanie siły odśrodkowej.

Przytoczone rodzaje są tylko wycinkiem z większej całości, pokazują mimo wszystko mały zakres potencjalnych wydatków powiązanych z ćwiczeniem wybranych rodzajów sportowych, co mimo wszystko nie przeszkadza im wyszukiwać nieustannie potencjalnych kontynuatorów konkurencji.konkurencji.