Urządzanie małego garażu

mały garaż

Każda osoba, która lubi sobie pomajsterkować przy samochodzie, dużą część wolnego czasu spędza w garażu. Dlatego też ważne jest, by odpowiednio zagospodarować tę przestrzeń. Żebyśmy czuli się w niej dobrze, mieli miejsce do pracy i mogli łatwo znaleźć wszelkie potrzebne narzędzia.

Jak to jednak zrobić? Często garaże wszak są małymi pomieszczeniami, w których mieści się niewiele więcej oprócz samego auta. Do tego łatwo ulec pokusie, by z garażu zrobić rupieciarnię. Czy też – w bardziej optymistycznym wariancie – pomieszczenie przemysłowe.

Przede wszystkim ważne jest zagospodarowanie przestrzeni. Jeśli mamy w garażu szafę, powinna być przesuwna, żeby łatwo było ją otwierać. Pamiętajmy również, że jeśli przestrzeni jest niewiele, do dyspozycji mamy ściany i sufit. Na ścianie można ładnie pozawieszać narzędzia, a na suficie, np. narty czy deskę surfingową, jeśli w pozostałej części domu nie mamy na te akcesoria miejsca. Warto również wygospodarować przestrzeń na opony. Do ich przechowywanie są specjalne stojaki. Niespecjalnie zresztą drogie. Jeśli natomiast ładnie opony ułożymy, również zaoszczędzimy kilkanaście cennych centymetrów.

Jak natomiast wystroić garaż? Jeśli mamy fundusze, warto zainwestować w nowoczesne, funkcjonalne meble. Sam ich wygląd ma tu znaczenie drugorzędne, choć oczywiście też jest ważny. Dużo bardziej istotne jest jednak ich „usability”. Nowe meble mają wiele ciekawych rozwiązań, które pozwalają jak najlepiej zagospodarować niewielką przestrzeń.

Co z kolorem ścian? Postawiłbym na odcienie szarości. Kolor ten daje pomieszczeniu z jednej strony nowoczesny charakter, z drugiej zachowuje bardziej surowy klimat garażu. Można pójść dalej i zainteresować się betonem architektonicznym. Zobacz, jak to wygląda chociażby na modernconcrete.pl. Rozwiązania tego typu często stosuje się w kuchniach, salonach czy łazienkach. Beton architektoniczny jest łatwy do utrzymania w czystości, nowoczesny i trwały, dowiedz się więcej. Czemu by zatem nie wykorzystać go w garażu?

Warto również pomyśleć o nowoczesnej bramie garażowej. I dodatkowo zainwestować w zabezpieczenia. W końcu garaż, poza funkcjami użytkowymi, ma przede wszystkim chronić samochody. Nie zapominajmy o tym.