Podróżowanie autem – z jakich przyczyn podczas letnich wojaży stawiam na ten konkretnie środek transportu?

Odpowiedź na ów dylemat może wydawać się oczywista – kocham auta. Oczywistość następna – boję się latać. Nie jest to prawdopodobnie niepokój paniczny, aczkolwiek zawsze, zwłaszcza w trakcie startu, czuję się niezmiernie niepewnie. W istocie jednak preferuję podróżowanie samochodem z zupełnie innego powodu.

Wybierając się na urlop autem odczuwam, że podróżuję i sprawniej poznaję obce zwyczaje. Raz trzeba się nieoczekiwanie zatrzymać na jakiś czas w nieplanowanym miejscu, a to załatwić coś bez należytej znajomości regionalnego dialektu, a jeszcze innym razem – zwyczajnie jakaś osoba cię zaczepi i dodatkowo pocznie opowiadać historię swojego życia. Nie zaznasz tego wybierając tylko samolot. Niewątpliwie cudownie jest w 2-3 godziny przenieść się do ciepłych krajów zaś następnie przez tydzień wypoczywać nad basenem i popijać drinki z palemką. Na dłuższą metę takie spędzanie wakacji staje się wprawdzie zwyczajnie męczące.

Egzotyczne kraje wskazane jest poznawać i – co też bardzo ważne – nauczać otwartości nasze dzieci. Niewątpliwie w tej kwestii też trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie chcemy przecież, żeby nasza pociecha wyrosła na osobę, która głupio powtarza popularne hasła, jakie z upływem czasu stają się parodią siebie samych. Inna sprawa, że tym bardziej niekorzystne będzie podtrzymywanie strachu przed wszystkim, co nieznajome. Podróże tym samym wydają się fenomenalnym pomysłem na poszerzanie horyzontów – swoich i naszych podopiecznych. Można podszlifować obcy język, zrozumieć odległe kultury i szczególnie – dowiedzieć się wiele odnośnie historii państw, o jakich na ogół nie dowiadujemy się wiele na lekcjach historii. Wyjazdy autem – w mojej opinii – jeszcze mocniej w powyższym wspierają.

Odmienna kwestia, iż wakacje za granicą to na ogół raczej droga zabawa. Nie każdy może sobie na taki wyjazd pozwolić – to oczywiste. Jak tym samym jeszcze można pokazywać pociechom odległe kultury? Seriale i filmy nie zawsze wydają się adekwatnym pomysłem, bo de facto dużo w nich uproszczeń i naginania faktów. A wszelkiego rodzaju dokumenty są w stanie młodego człowieka błyskawicznie znużyć. W związku z tym może spożytkować do tego na przykład kulinaria? Nie zrozumcie mnie źle, tutejsza kuchnia jest wyśmienita i nic nie zastąpi gołąbków, jakkolwiek powinno się szukać oryginalnych przepisów. Od czasu do czasu spożyć sushi, czy też zamówić coś chińskiego. Istnieje wszakże mnóstwo restauracji, do jakich można albo pójść, lub zamówić cokolwiek online. Czy to obiad czy chociażby drugie śniadanie w robocie. Jednakże przede wszystkim – możemy pichcić z naszymi pociechami i w taki sposób demonstrować, iż to co obce, nie musi być wcale złe.

Napisałem o sushi – to fenomenalna potrawa. Niskokaloryczna, w związku z tym nie ryzykujemy, iż pociecha nam się roztyje. Orientalna, zatem to doskonały pretekst, by przedstawić obcą tradycję i nieco w jej temacie dopowiedzieć. Nie masz wiedzy praktycznej w opisywanym temacie? Przecież mamy internet i dziesiątki wartościowych blogów zawierających ciekawe, uporządkowane wiadomości. A sushi można bez problemu przygotować w domu. Przy pierwszym podejściu z pewnością nie uda się tak jak w profesjonalnej restauracji, lecz z drugiej strony - jaka satysfakcja! Natomiast po pewnym czasie można pójść dalej i upichcić cokolwiek chińskiego. A potem na pewien okres raz jeszcze wrócić do gołąbków i kotletów.

Uwielbiam podróże autem, ale zdaję sobie sprawę, iż nie każdy kierowca na tyle polega na swych umiejętnościach czy stanie technicznym swojej furki, ażeby zdecydować się na wyjazd zagraniczny. Aczkolwiek czasami pożądane jest się przełamać. Z drugiej strony nic na siłę. W XXI stuleciu orientalne cywilizacje można po prawdzie poznawać w niezłym stopniu z kanapy we własnym domu.